Fork me on GitHub

E-gov in Ukraine

Публічні ІТ-ініціативи в Україні

Електронна ідентифікація / аутентифікація

В світі

Мапа використання методів ідентифікації у світі:

eID Map

Естонія та ЄС

Естонія є піонером та євангелістом з використання ЕЦП задля ідентифікації у державних сервісах. Проникнення естонської eID картки досягло більше 90% населення.

Документ з регуляції ідентифікації у Європі eIDAS ставить на мету узгодити між собою та визнати на території ЄС різні інфраструктури з ідентифікації.

З 2015 року Естонія надаватиме послуги за допомогою eID не тільки громадянам Естонії, а й громадянам інших країн, що захочуть мати бізнес в Естонії.

Росія

У Росії на початку формування електронних послуг задля аутентифікації громадянина використовався е-mail, телефон чи СНІЛС (персональний номер, подібний до американського SSN). Це дозволило швидко розробляти державні електронні сервіси, не загострюючи уваги на проблему надійної ідентифікації. При цьому “прив’язка” телефона чи e-mail до певної особи та видача СНІЛС проводилася за допомогою заяви та паспорта.

У подальшому розвитку з’явилася і можливість аутентифікації за допомогою ЕЦП чи універсальної електронної картки. Але вибір способу ідентифікації залишається на розсуд користувача.

USA

В США задля аутентифікації громадянина при використанні електронних сервісів використовується виключно SSN (Social Security Number).

Вже деякий час у США дискутують про запровадження естонської моделі ідентифікації та введення національних ID карт.

UK

У Великобританії не використовується та не планується запровадження eID.

Поточний стан в Україні

Наразі в Україні створена нормативна база з використання ЕЦП (електронного цифрового підпису) при спілкуванні юридичних та фізичних осіб з органами влади.

Єдиний інформаційний веб-ресурс звернень не функціонує, але закладено технічну можливість використання ЕЦП для ідентифікації.

Наразі ЕЦП масово використовується лише при зверненні в один орган державної влади - державну фіскальну служба (міндоходів).

Наразі за підтримки ОБСЄ та Агенства з електронного урядування створені та створюються сервіси надання адміністративних послуг, в яких у цілях верифікації використовується цифровий підпис.

У деяких регіонах при зверненні громадян до місцевих органів влади використовується e-mail, веб-форма, номер телефону, логін-пароль, соціальні мережі, тощо. Тобто верифікація у цьому випадку не проводиться. Приклади: Одеса, Вінниця

Створюються ресурси за допомогою яких право на звернення делегується іншій особі, яка звертається від свого імені.

Проблеми ЕЦП

Проблеми сумісності: радянські криптоалгоритми, несумісні реалізації, відсутність чітких стандартів, відсутність тестового ПЗ.

Необхідність сертифікації гальмує конкуренцію та інновації.

Несумісні реалізації обумовлюють вертикальну інтеграцію та монополію певних компаній у певних органах влади.

Відсутніть авторських прав держави на ЕЦП-інфраструктуру у довгостроковій перспективі призводить до більших витрат на закупівлю ліцензій на ПЗ та обумовлюють монополію певних компаній у певних органах влади.

Більш детально:

Що відбувається

Розробляється та обговорюється Біла Книга з електронного урядування.

Проводиться аудит існуючих реалізацій ЕЦП-інфраструктури.

Проводиться обговорення світових практих у групі eIDAS.